Jorge Luis Borges (Buenos Aires, 1899. augusztus 24. – Genf, 1986. június 14.)

121 év telt el a híres argentin író, Jorge Luis Borges születése óta, aki novellák, esszék, versek megalkotója és fordítója.

Kulcsszerepe volt a spanyol irodalomban és a 20. századi világirodalomban. Az 1940-es években megjelent híres „Képzelet” és „Az Alef” novelláskötetek, amelyeket összekapcsolnak olyan általános témák, mint például az álmok, a labirintusok, a filozófusok, a könyvtárak, a tükrök, a kitalált írók és a mitológia, így részei a filozófiai irodalomnak és a fantasztikus műfajnak is.

Családja egy nagy házban lakott, hatalmas könyvtárral, amelyben több mint ezer könyv volt, így Jorge alapfokú tudását a szüleitől kapta. Kilenc éves korában fordította le Oscar Wilde „A boldog herceget” spanyolra. Borges barátai szerint a fordítás valódi szerzője Borges apja volt. Apja, Borges Haslam spanyol, portugál és angol származású volt, és ősei jelentős szerepet játszottak Argentína történetében. Pszichológia professzor volt, jogot gyakorolt, és díjat kapott írásaiért. 1914-ben a család Genfbe költözött, ahol Jorge folytatta tanulmányait. Franciául és németül tanult filozófiát. Az argentin politikai zavargások miatt Jorge és családja 1921-ig maradt Európában. Jorge akkoriban ismerte meg Arthur Schopenhauer és Gustav Mejrink munkáit, amelyek hatással volták munkáira. Tagja lett az ultraista mozgalomnak, és esszéket és verseket kezdett írni irodalmi folyóiratokban. Ő volt az úgynevezett alapítója a „Latin-amerikai fikciónak”, és az 1931-ben alapított „Sur” magazin egyik vezető szerzője volt, Victoria Ocamponak köszönhetően, ő mutatta be őt a prominens író Adolfo Bioi Casares-nek.

Könyvtárosként és tanárként is dolgozott. 1955-ben a Nemzeti Könyvtár igazgatójává nevezték ki, és angol irodalmat tanított a Buenos Aires-i Egyetemen. 55 éves korában teljesen megvakult, de kortársai azt állították, hogy a vaksága elősegítette az innovatív irodalmi szimbólumok létrehozását a képzelete révén. Az 1960-as években műveit az Egyesült Államokban és Európában is lefordították. Borges több nyelven beszélt. 1961-ben nemzetközi figyelmet kapott, amikor megkapta az első „Formentor” díjat, amelyen Samuel Beckett-tel osztozott.

Amikor megvakult, Borges teljes mértékben az anyja segítségére támaszkodott. Soha nem tanulta meg a Braille-t. Amikor Perón visszatért a száműzetéséből, és 1973-ban újraválasztották elnöknek, Borges lemondott a Nemzeti Könyvtár igazgatói posztjáról.

Agnosztikusnak nyilvánította magát. A leghíresebb művei: „A kétségbeesés általános története”, „Az örökkévalóság története”, „Képzelet”, „Alef”, „Bábeli könyvtár”, „Képzelt lények könyve”. Halála után Kodama Maria, özvegye és örököse rendelkezhetett hagyatéka felett.